3100-30V9999CY
Manufacturer Part Number:
3100-30V9999CY
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 30A 277V
Manufacturer :
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
277VAC
Contact Form :
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Insulation - Class B
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
220 VAC
Must Release Voltage :
65 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)