DCNLR200NB60
Manufacturer Part Number:
DCNLR200NB60
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
CVP RELAY
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
200 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
45 VDC
Must Release Voltage :
5 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
60VDC - Max