300-S25N30D10
- Manufacturer Part Number:
- 300-S25N30D10
- Manufacturer/Brand:
- c3controls
- Part of Description:
- NR 25A3P 120V60HZ/110V50HZ 1NOAX
- Manufacturer :
- c3controls
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 3PST-NO (3 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 25 A
- Features :
- Auxiliary Contacts
- Mounting Type :
- Chassis Mount, DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 96 VAC
- Must Release Voltage :
- 42 VAC
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 690VAC - Max