K250H024EAJA
Manufacturer Part Number:
K250H024EAJA
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
CONTACTOR, SPST-NO, 250A
Manufacturer :
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
250 A
Features :
Sealed - Hermetically
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
12 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
1000VDC - Max