K1K06X024EAFA
Manufacturer Part Number:
K1K06X024EAFA
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
RELAY CONTACTOR SPST 1000A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
1000 A
Features :
Sealed - Hermetically
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
1000VDC - Max