CON-3/240/120
Manufacturer Part Number:
CON-3/240/120
Part of Description:
CONTACTOR 3P 240V 120A
Coil Voltage :
208 ~ 240VAC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
120 A
Must Operate Voltage :
177 VAC
Must Release Voltage :
40 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)