CON-3/120/50
Manufacturer Part Number:
CON-3/120/50
Part of Description:
CONTACTOR 3P 120V 50A
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
93 VAC
Must Release Voltage :
20 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)