CON-1/24/30L
Manufacturer Part Number:
CON-1/24/30L
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
CONTACTOR 1P 24V 30A W/SHUNT
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
6 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)