ALEV200-BST
- Manufacturer Part Number:
- ALEV200-BST
- Manufacturer/Brand:
- Altran Magnetics, LLC
- Part of Description:
- ALEV200 SERIES 200A DC CONTACTOR
- Manufacturer :
- Altran Magnetics, LLC
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (DM) (1 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 200 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 0.5 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 900VDC - Max