P40P47D14P1-24
- Manufacturer Part Number:
- P40P47D14P1-24
- Part of Description:
- RELAY CONTACTOR 4PST 40A 24V
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 600VAC - Max
- Termination Style :
- Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)