IHV50A5ANH
Manufacturer Part Number:
IHV50A5ANH
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY CONTACTOR SPST 50A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Sealed - Hermetically
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
16 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
900VDC - Max