ALEV50-EN
- Manufacturer Part Number:
- ALEV50-EN
- Manufacturer/Brand:
- Altran Magnetics, LLC
- Part of Description:
- ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
- Manufacturer :
- Altran Magnetics, LLC
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 48VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (DM) (1 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 50 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 33 VDC
- Must Release Voltage :
- 4.8 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 750VDC - Max