DCNEVT150-B
- Manufacturer Part Number:
- DCNEVT150-B
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- CONTACTOR 150A 450V 12VIN
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 150 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 450VDC - Nom