DCNEV250-FN
- Manufacturer Part Number:
- DCNEV250-FN
- Part of Description:
- CONTACTOR 250A 900V 72VIN
- Coil Voltage :
- 72VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (DM) (1 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 250 A
- Must Operate Voltage :
- 48 VDC
- Must Release Voltage :
- 27 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 900VDC - Nom