DCNEV150-MN
- Manufacturer Part Number:
- DCNEV150-MN
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- CONTACTOR 150A 900V 36VIN
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 9 ~ 36VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (DM) (1 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 150 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 6 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 900VDC - Nom