3100-20T6999CL
- Manufacturer Part Number:
- 3100-20T6999CL
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Part of Description:
- RELAY CONTACTOR DPST 30A 120V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- DPST-NO (DM) (2 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Insulation - Class B
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 88 VAC
- Must Release Voltage :
- 20 VAC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 600VAC - Max
- Termination Style :
- Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)