GMD-12M-10-DC24V
- Manufacturer Part Number:
- GMD-12M-10-DC24V
- Manufacturer/Brand:
- Altech
- Part of Description:
- MINI CONTACTOR12A380440V 3P1 NO
- Manufacturer :
- Altech
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- 3PST-NO (3 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Features :
- Auxiliary Contacts
- Mounting Type :
- Chassis Mount, DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -5°C ~ 40°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 600VAC - Max