G8JN-1C7T-MF-R-DC12
- Manufacturer Part Number:
- G8JN-1C7T-MF-R-DC12
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 35 A
- Features :
- Resistor
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Switching Voltage :
- 16VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)