G8V-RH-1C7T-R-DC12
- Manufacturer Part Number:
- G8V-RH-1C7T-R-DC12
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Must Operate Voltage :
- 8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Release Time :
- 20 ms
- Switching Voltage :
- 16VDC - Max