G8JE-1A7T-R-DC12
- Manufacturer Part Number:
- G8JE-1A7T-R-DC12
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 70 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operate Time :
- 5 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 4 ms
- Switching Voltage :
- 16VDC - Max