G8JN-1C6T-DC12
- Manufacturer Part Number:
- G8JN-1C6T-DC12
- Manufacturer/Brand:
- Omron Electronics Inc-EMC Div
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 35 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Obsolete
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 16VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)