CA1B-DC12V-N
Manufacturer Part Number:
CA1B-DC12V-N
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
150 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
16VDC - Max