JSM1-12V-5
- Manufacturer Part Number:
- JSM1-12V-5
- Manufacturer/Brand:
- CTR Electronics
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 12V
- Manufacturer :
- CTR Electronics
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 53.3 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 15 A
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 6.3 VDC
- Must Release Voltage :
- 0.9 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Obsolete
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 16VDC - Max