A51CO24VDC1.9
Manufacturer Part Number:
A51CO24VDC1.9
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
79.2 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
380VAC, 75VDC - Max