PC775-1A-24C-D-X
- Manufacturer Part Number:
- PC775-1A-24C-D-X
- Manufacturer/Brand:
- Picker Components
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 37A 24V
- Manufacturer :
- Picker Components
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 120 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- Features :
- Diode
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 15.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 4.8 VDC
- Operate Time :
- 7 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 5 ms
- Switching Voltage :
- 32VDC - Max