AZ9731-1C-12DC1
- Manufacturer Part Number:
- AZ9731-1C-12DC1
- Part of Description:
- 40A MINI-ISO AUTO RELAY
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.8 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Switching Voltage :
- 75VDC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)