A3K1CSQ24VDC1.6R
Manufacturer Part Number:
A3K1CSQ24VDC1.6R
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 24V
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
150 A
Features :
Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
145VDC - Max