A3K1CSP12VDC1.6D
Manufacturer Part Number:
A3K1CSP12VDC1.6D
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
150 A
Features :
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
145VDC - Max