A3K1CSQ24VDC1.6
Manufacturer Part Number:
A3K1CSQ24VDC1.6
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
66.7 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
150 A
Features :
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
145VDC - Max