A3K1CSQ12VDC1.6R
- Manufacturer Part Number:
- A3K1CSQ12VDC1.6R
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 150 A
- Features :
- Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Switching Voltage :
- 145VDC - Max