A3KM1ASQ12VDC1.6
- Manufacturer Part Number:
- A3KM1ASQ12VDC1.6
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 12V
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 150 A
- Features :
- Magnetic Blowout, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 15 ms
- Switching Voltage :
- 145VDC - Max