AZ983-1C-12DE
- Manufacturer Part Number:
- AZ983-1C-12DE
- Part of Description:
- 80A SUPER-ISO AUTO RELAY
- Coil Current :
- 150 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 60 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 75VDC - Max