AZ9871-1A-12DET
- Manufacturer Part Number:
- AZ9871-1A-12DET
- Manufacturer/Brand:
- American Zettler
- Part of Description:
- 30A MICRO AUTO RELAY
- Manufacturer :
- American Zettler
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 47.2 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 6.9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.5 VDC
- Operate Time :
- 3 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 1.5 ms
- Switching Voltage :
- 24VDC - Max