CB1AH-R-12V
- Manufacturer Part Number:
- CB1AH-R-12V
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
- Coil Current :
- 134 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 70 A
- Features :
- Resistor, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 7 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 14VDC - Nom