CB1AH-P-24V
Manufacturer Part Number:
CB1AH-P-24V
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
58 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
14 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
28VDC - Nom