CB1A-P-12V
- Manufacturer Part Number:
- CB1A-P-12V
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
- Coil Current :
- 117 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 40 A
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 7 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Switching Voltage :
- 14VDC - Nom