VFL2W682YF110
Manufacturer Part Number:
VFL2W682YF110
Part of Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Capacitance :
6.8 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.409" (112.00mm)
Impedance :
18 mOhms
Lead Spacing :
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
34.44 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
24.6 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V