VFL2W222YC125
Manufacturer Part Number:
VFL2W222YC125
Part of Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Capacitance :
2.2 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
5.000" (127.00mm)
Impedance :
50 mOhms
Lead Spacing :
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
13.16 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
9.4 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.008" Dia (51.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V