VFL2G222YC109
Manufacturer Part Number:
VFL2G222YC109
Manufacturer/Brand:
AIC tech Inc.
Part of Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
AIC tech Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
4.370" (111.00mm)
Impedance :
50 mOhms
Lead Spacing :
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
12.74 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
9.1 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.008" Dia (51.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V