EY1C102MCC0820EP9
- Manufacturer Part Number:
- EY1C102MCC0820EP9
- Capacitance :
- 1000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.846" (21.50mm)
- Impedance :
- 29 mOhms
- Lead Spacing :
- 0.138" (3.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 7000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.5 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 900 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V