FPC050P010
- Manufacturer Part Number:
- FPC050P010
- Manufacturer/Brand:
- Chip Quik Inc.
- Part of Description:
- FPC/FFC SMT CONN .5MM PITCH 10PI
- Manufacturer :
- Chip Quik Inc.
- Product Category :
- Adapter, Breakout Boards
- Board Thickness :
- 0.062" (1.57mm) 1/16"
- Material :
- FR4 Epoxy Glass
- Number of Positions :
- 10
- Package Accepted :
- FPC Connector
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Proto Board Type :
- SMD to DIP
- Size / Dimension :
- 0.900" x 0.550" (22.86mm x 13.97mm)