28-351000-11-RC
- Manufacturer Part Number:
- 28-351000-11-RC
- Manufacturer/Brand:
- Aries Electronics
- Part of Description:
- SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP 0.3
- Manufacturer :
- Aries Electronics
- Product Category :
- Adapter, Breakout Boards
- Board Thickness :
- 0.062" (1.57mm) 1/16"
- Material :
- Number of Positions :
- 28
- Package Accepted :
- SSOP
- Pitch :
- 0.026" (0.65mm)
- Product Status :
- Active
- Proto Board Type :
- SMD to DIP
- Size / Dimension :
- 2.800" L x 0.400" W (71.12mm x 10.16mm)