ELG-100U-36A
Manufacturer Part Number:
ELG-100U-36A
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus, FCC
Current - Output (Max) :
2.66A
Dimming :
Efficiency :
89%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
96 W
Product Status :
Active
Ratings :
NEMA 410
Size / Dimension :
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
36V