GSC18E-1400
Manufacturer Part Number:
GSC18E-1400
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 6-13V 1.4A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CE, ENEC, KEMA-KEUR
Current - Output (Max) :
1.4A
Dimming :
Efficiency :
85.5%
Features :
SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 50°C
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP40
Size / Dimension :
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
6 ~ 13V