LE500S48VN
Manufacturer Part Number:
LE500S48VN
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Part of Description:
LED DRIVER CV AC/DC 48V 500W
Manufacturer :
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
10.4A
Dimming :
Efficiency :
93%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Power (Watts) :
500 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
9.80" L x 4.00" W x 1.93" H (248.9mm x 101.6mm x 49.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
48V