TSC-150S350DT
Manufacturer Part Number:
TSC-150S350DT
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED POWER SUPPLY
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
3.5A
Dimming :
Analog
Efficiency :
89%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 65°C
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
7.40" L x 3.46" W x 1.50" H (188.0mm x 88.0mm x 38.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Voltage - Input (Min) :
249VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
21 ~ 43V