PLED150W-053-C2800-D3
Manufacturer Part Number:
PLED150W-053-C2800-D3
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED SUPPLY CC AC/DC 18-53V 2.8A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cUL, cURus, FCC, UL
Current - Output (Max) :
2.8A
Dimming :
Analog
Efficiency :
90%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66, NEMA 6
Size / Dimension :
7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Standard Number :
UL 8750
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
18 ~ 53V