LED60W-058-C1050
Manufacturer Part Number:
LED60W-058-C1050
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 19-58V 1.05A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
1.05A
Dimming :
Efficiency :
91%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
7.25" L x 2.81" W x 1.83" H (184.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
19 ~ 58V