TRC-075S140DT
Manufacturer Part Number:
TRC-075S140DT
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 27-54V 1.4A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
1.4A
Dimming :
Analog
Efficiency :
89%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
5.91" L x 2.66" W x 1.44" H (150.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
27 ~ 54V