LXV26-048SW
Manufacturer Part Number:
LXV26-048SW
Manufacturer/Brand:
Advanced Energy
Part of Description:
LED DRIVER CV AC/DC 48V 540MA
Manufacturer :
Advanced Energy
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Current - Output (Max) :
540mA
Dimming :
Efficiency :
85%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Power (Watts) :
26 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
48V